Kŕmenie bývalého dostihového koňa
Zabudnite na stereotypy! Nie každý bývalý dostihový kôň je neustále plný energie, má slabé kopytá a bojuje s udržaním hmotnosti. Mnohí plnokrvníci sa po adaptácii na nový režim menia na skutočne nenáročných jedákov a skvele prospievajú. Kŕmenie ex-dostihového koňa nemusí byť žiadna veda, no existuje pár dôležitých faktorov, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť optimálne výsledky…
Objemové krmivo
Bez ohľadu na temperament a kondíciu by objemové krmivo malo tvoriť väčšinu kŕmnej dávky každého koňa a ideálne by malo byť k dispozícii neobmedzene. Dôvodom je, že objemové krmivo:
- Poskytuje vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre zdravie hrubého čreva.
- Predlžuje čas žuvania a podporuje tvorbu slín – na rozdiel od ľudí kone produkujú sliny len pri žuvaní. Sliny pritom prirodzene neutralizujú žalúdočnú kyselinu.
- Je cenným zdrojom energie (kalórií) na udržanie telesnej kondície, čím znižuje závislosť od jadrových krmív.
Hoci neobmedzený prístup k objemovému krmivu nemusí byť vhodný pre kone so sklonom k nadváhe, celkový denný príjem by nemal klesnúť pod 1,5 % aktuálnej telesnej hmotnosti (v sušine). V praxi to pre koňa s hmotnosťou 500 kg bez pastvy predstavuje približne 9 kg sena (alebo 11 kg, ak sa plánuje jeho namáčanie) alebo 12 kg senáže denne.
Mnohé dostihové kone v tréningu sú kŕmené relatívne nízkym podielom objemového krmiva, pričom majú len minimálny alebo žiadny pobyt na pastvine. Pri prechode na novú, vlákninovo bohatšiu stravu tak môže ich črevná mikroflóra potrebovať určitý čas na prispôsobenie. Tento proces možno podporiť výberom krmív obsahujúcich prebiotiká a probiotiká a postupným, pomalým zavádzaním zmien do kŕmneho režimu.
Udržať bývalého dostihového koňa na optimálnej hmotnosti môže byť výzvou. Niektoré kone potrebujú nabrať kondíciu, zatiaľ čo iné majú po znížení pracovnej záťaže sklon k nadváhe.
Pravidelné hodnotenie telesnej kondície vám pomôže prispôsobiť kŕmny režim podľa aktuálnych potrieb vášho koňa.
Horná línia
Po opustení tréningu zvyčajne vyzerajú dostihové kone veľmi odlišne od bežného jazdeckého koňa. Ich podiel telesného tuku je zvyčajne veľmi nízky, vďaka predchádzajúcemu tréningovému režimu. Často majú veľmi málo tuku pokrývajúceho rebrá, a môžu mať mierne trojuholníkový tvar zadnej časti tela.
Tvar tela sa však časom zmení, keď začnú pracovať na novom tréningovom pláne, a preto je dôležité podporiť tento proces správnou stravou, ktorá zabezpečí dostatok energie a kvalitných bielkovín, predovšetkým lyzínu. Ak nebude strava obsahovať dostatok bielkovín, telo začne rozkladať svaly, aby vyrovnalo potreby. Hoci objemové krmivo nemusí mať dostatok lyzínu, správne zvolené zmesové krmivo alebo doplnok výživy zabezpečia, že váš kôň dostane všetky potrebné živiny. Doplnky výživy sú skvelou voľbou pre kone, ktoré udržiavajú váhu len na objemovom krmive, pretože okrem minerálov a vitamínov pridávajú aj lyzín, ktorý podporuje rast svalov a zlepšuje hornú líniu.
Nezabúdajte, že tuk sa nedá premeniť na sval. Preto aj keď je dôležité, aby váš kôň dostával dostatok kalórií na udržanie ideálnej hmotnosti, nič nenahradí správny tréning. Svaly potrebujú kvalitný tréning a čas na regeneráciu, aby sa natiahli, opravili a začali rásť. Zvýšenie príjmu bielkovín bez adekvátneho cvičenia nikdy neprinesie želané výsledky – pre zdravú, osvalenú hornú líniu je kľúčový správny pohyb.
Správanie
Strava je len jedným z mnohých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť správanie koňa. U niektorých jedincov však môže byť hlavným spúšťačom nepríjemného alebo vzrušivého správania. Strava môže negatívne ovplyvniť správanie dvoma spôsobmi – po prvé, poskytovaním nadbytku energie, a po druhé, poskytovaním vysokých hladín škrobu zo zŕn (a niekedy aj cukru), čo je najčastejší dôvod vzrušivého správania súvisiaceho so stravou. Nezabúdajte však, že nie všetko vzrušivé alebo neželané správanie je spôsobené stravou – môže ísť aj o temperament jednotlivca.
Žalúdočné vredy
Výskyt žalúdočných vredov je medzi dostihovými koňmi odhadovaný na až 90 %, čo môže byť spôsobené kombináciou intenzívnej práce, dlhými obdobiami ustajnenia s obmedzeným prístupom k objemovému krmivu a zvýšenými hladinami stresu.
Správna dlhodobá výživa je kľúčová pre zníženie rizika, frekvencie a závažnosti žalúdočných vredov. Výskum, ktorý vznikol v spolupráci so značkou SPILLERS, ako prvý ukázal, že úpravy v strave môžu účinne obmedziť žalúdočné vredy. Tu sú niektoré užitočné tipy, ktoré vám pomôžu znížiť riziko vzniku týchto problémov:
- Všetky zmeny v strave zavádzajte postupne. Dostihové kone sú zvyčajne kŕmené veľkými množstvami krmív na báze zŕn a majú obmedzený alebo žiadny prístup k tráve. Náhle uvedenie na čerstvé pastviny môže spôsobiť zažívacie problémy. Snažte sa postupne zavádzať nové krmivá a objemové krmivo počas obdobia 2-4 týždňov.
- Výskum naznačuje, že príjem škrobu by mal byť obmedzený na menej ako 1 g na kilogram telesnej hmotnosti na jednu kŕmnu dávku a ideálne menej ako 2 g na kilogram telesnej hmotnosti denne. Ako riešenie zvoľte krmivá, ktoré obsahujú menej ako 15 % škrobu.
- Kŕmte malé porcie a pridajte vlákninu, ktorá pomôže predĺžiť čas kŕmenia. Snažte sa pridať aj lucerkové granule, pretože vysoký obsah bielkovín a vápnika môže pomôcť neutralizovať žalúdočnú kyselinu.
- Ak je potrebné zvýšiť príjem kalórií, olej môžete pridať až do 100 ml na 100 kg telesnej hmotnosti denne – napríklad 500 ml denne pre 500 kg koňa. Pri pridávaní oleja však dávajte pozor, aby ste nenarušili rovnováhu kŕmnej dávky. Preto je lepšie zvážiť výber krmiva, ktoré už obsahuje vyšší obsah oleja a vitamínu E. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s odborníkom na výživu pred tým, než olej pridáte do súčasného kŕmenia.
- Zvážte kŕmenie malých porcií rezanky pred tréningom (najmä pred rýchlou prácou). Tento jednoduchý krok pomôže vytvoriť ochrannú vláknovú vrstvu, ktorá zníži množstvo žalúdočnej kyseliny, ktorá by inak mohla zasiahnuť neochránenú časť žalúdka.
- Vyhnite sa používaniu elektrolytických pastov, najmä u koní, ktoré sú už náchylné na vredy.
Krmivá špeciálne vytvorené pre kone s vredmi nájdete TU.
Zdravie kopýt
Najdôležitejším výživovým faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie kopýt, je zabezpečiť vyváženú stravu, ktorá pokrýva všetky výživové potreby vášho koňa. Hoci sa ukázalo, že biotín podporuje zdravie aj rast kopyta, základným krokom je zabezpečiť, aby bola strava plne vyvážená. Vyváženú stravu dosiahnete buď podávaním odporúčaného množstva koncentrátu, alebo ak váš kôň nepotrebuje odporúčané množstvo kŕmnej dávky alebo si udržiava kondíciu pri strave len z objemového krmiva, podávaním balanceru, ktorý doplní nedostatky vitamínov, minerálov a aminokyselín. Všetky balancery SPILLERS poskytujú vyváženú stravu, ak sa podávajú v množstve 100 g na 100 kg telesnej hmotnosti (okrem SPILLERS Gro N’ Win Balancer) a obsahujú plných 15 mg biotínu na 500 g porciu, čo sa osvedčilo pri podpore zdravia kopyt.
Výber vhodného krmiva
Začnite vždy s kvalitným objemovým krmivom a ak dokáže kôň udržiavať ideálnu kondíciu len na objemovom krmive, stačí pridať balancer, ktorý zabezpečí pokrytie vitamínových a minerálnych požiadaviek. Ak je potrebné viac kalórií, zvoľte nízkokalorické krmivo na báze vlákniny, ako je SPILLERS High Fibre Cubes, alebo rezanku SPILLERS . Ak potrebujete viac energie/kalórií, môžete prejsť na krmivo s vyššou energetickou hodnotou, ako je SPILLERS Conditioning Fibre alebo SPILLERS Ulca Fibre, alebo vo forme granúl zvoľte SPILLERS Digest+ Conditioning Cubes alebo SPILLERS Stamina+ Cubes.
Barbora Vlčková
Preklad z https://www.spillers-feeds.com